| Engine Displacement | 164.7cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | Air Cooled, 4 - stroke single cylinder | |
| Mileage Per Liter | 45 KM/L (Approx) Mileage | |
| Top Speed Ability | 120 KM/H (Approx) Top Speed | |
| Maximum Power | 18Bhp @ 9500rpm | |
| Maximum Torque | 14.0N.m @ 7000rpm | |
| Kerb Weight | 147 KG Weight | |
| Brakes Style | Brake Front: Disc, Rear: Disc |
| Name | Benelli 165S |
|---|---|
| Model | 165S |
| Color | Black |
| Price | Tk 225,500 |
| Brand | Benelli |
| Type | Naked Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Air Cooled, 4 - stroke single cylinder |
|---|---|
| Displacement | 164.7 cc |
| Maximum Power | 18Bhp @ 9500rpm |
| Maximum Torque | 14.0N.m @ 7000rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Water Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 6-speed |
| Bore | 64mm |
| Stroke | 51.2 mm |
| Compression Ratio | 11:1 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 45 KM/L (Approx) |
|---|---|
| Max Speed | 120 KM/H (Approx) |
| Chassis | Arch bar truck |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic forks |
| Rear Suspension | Mono shock absober,with 2/5 step adjustable |
| Length | 2030 mm |
|---|---|
| Width | 780 mm |
| Height | 1070 mm |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Wheelbase | 1345 mm |
| Kerb Weight | 147 Kg |
| Headlight | 12V16.5/10.2W with LED |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Tail Lights | LED |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12v |
| Low Fuel Indicator | No |
| Tyre Size | 100/80-17, 130/70-17 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Front Brake | Disc 260 mm (CBS) |
| Rear Brake | Disc 220 mm |
| Combi Brake System (CBS) | Yes |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| Powerful 160cc Engine | Yes |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | No |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | 12v |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Tachometer | Digital |
| Gear Indicator | Digital |
| Fuel Warning Indicator | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |
Build quality is really nice.
Engine Disp: 125cc Engine
Engine Type: Fan Cooled, 4 Stroke, BS-VI Engine
Mileage PL: 50 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 100 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 8.8 Bhp @ 6500 RPM
Brakes Style: Front: Disc & Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 165 cc
Engine Type: 1-cylinder/4-stroke
Mileage PL: 45 Kmpl
Top Speed: 120 Kmph Top Speed
Maximum Power: 17.84.1 HP/9500 r/min
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 124 cc Engine
Engine Type: Air-Cooled, 4-stroke, SOHC, Single cylinder
Mileage PL: 35 km/L Mileage
Top Speed: 100 km/h Top Speed
Maximum Power: 7.4 kW (10.1 PS) @ 7,800 rpm
Brakes Style: Brake Front: Drum, Rear: Drum
View Details →